Matbaa Kulübü

 

Matbaa Kulübü

Matbaa Kulübü Marmara Üniversitesi Matbaa Eğitimi Bölümü öğrencileri tarafından sayın Doç. Dr. Efe N. Gençoğlu danışmanlığında 2001 yılında kurulmuş ve halen faaliyetlerini sürdürmektedir.

Matbaa Kulübü; Matbaa Eğitimi bölümünü temsil etmek amacıyla yola çıkan ve bu amacı gerçekleştirirken bölüm öğrencilerini gerek teknik gerekse sosyal açıdan geliştirmeye yönelik faaliyetlerde bulunmayı amaçlayan bir kulüptür. Bu eğitim-öğretim yılındaki faaliyet planımız ise üyelerimize; matbaacılık ile ilgili temel ilke ve prensipleri öğretmek, grafik tasarım eğitimi vermek, sektörel geziler düzenlemek, özel sektör ile işbirliği içerisinde olarak endüstri stajlarında yönlendirmek ve sınıflar arası diyalogu artırarak yardımlaşmayı sağlamaktır.

Matbaalara geziler düzenleyerek, teknolojik gelişmelerden haberdar olmayı, teorik olarak öğrendiğimiz bilgilerin pratikte nasıl uygulandığını görerek öğrendiklerimizi pekiştirmeyi amaçlıyoruz. Gezilerimizi artırarak ve bununla birlikte seminerler düzenleyerek öğrenci arkadaşlarımızın gelişimlerine katkıda bulunmak istiyoruz.

Matbaa Kulübü teknik bir kulüp olup bazı kültürel faaliyetlerde de bulunmaktadır. Bu kapsamda bölümümüz öğrencileri tarafından mayıs ayında sergilenmek üzere bir tiyatro gösterisi hazırlanmaktadır.

Kulübümüz sektörün öncü kuruluşları ve dernekleri ile işbirliği çerçevesinde bölümümüz öğrencilerine ve bölümümüze maddi ve manevi yardımda bulunmak için girişimlerde bulunmaktır. Bu işbirliği çerçevesinde amacı; teknik geziler için ulaşım imkanı sağlamak, endüstri stajlarında ve iş başvurularında yardımcı olmak, sektör dergilerinin bölümümüze ücretsiz ulaşımını sağlamak, düzenlenecek seminerlere katılımcı ve sponsor bulmak ve en önemlisi maddi durumu yetersiz olan öğrencilere burs sağlamak için girişimlerde bulunmaktır.

Kulübümüzün amaçlarından biride bölümümüz öğrencileri ile sektörün önde gelen kuruluşları ve dernekleri arasında köprü olmaktır. Çünkü matbaa sektörünün beklentisi eğitimli ve deneyimli insanlardır. Sektörle bağlarımızı güçlendirmek amacıyla ilk görüşmemizi eğitime gönül veren matbaacıları biraraya getiren Basım Sanayii ve Eğitim Vakfı ile yaptık. Bu görüşmede karşılıklı beklentilerimizi dile getirerek bazı konularda mutabakata vardık. Bizi dinleyerek çalışmalarımıza yardımcı olan ve kendimize yön belirlememizde bize katkıda bulanan Basev’e çok teşekkür ediyoruz. Bundan sonrada sektörle bağlarımızı kuvvetlendirmek amacıyla vakıf ve derneklerle görüşmelere devam edeceğiz.

Sektörün bizlerden beklentileri olduğu kadarıyla bizimde sektörden bazı beklentilerimiz var. Gün geçtikçe sektörün eğitimli elemanlara ihtiyacı artıyor. Fakat sektördeki eğitimli insan sayısının oldukça az olduğu bilinen bir gerçektir. Biz Matbaa Kulübü olarak eğitimin tek başına yeterli olmadığı ve deneyiminde önemli olduğunun bilincindeyiz. Hocalarımız tarafından eğitim hayatımız boyunca çok iyi donatılmaktayız. Fakat sektörle alakalı deneyimlerimizi 2.sınıfın sonunda 24 iş günü ve 3. sınıfın sonunda 24 iş günü olmak üzere toplam 48 işgünü olan Endüstri Stajı süresince kazanmaktayız. Gerek staj gerekse teknik geziler de matbaaların bizlere kapılarını açmalarını istiyoruz. Böylece karşılıklı bilgi alışverişi ile matbaa sektörü daha da gelişeceğinin ve eğitimli insanların daha donanımlı sektöre adım atacağının bilincindeyiz.

Amaçlarımızın ve hedeflerimizin çok yüksek olduğu bir yola adım atmış bulunuyoruz. Biliyoruzki bu amaç ve hedefleri gerçekleştirmek için sektörümüzün öncü kuruluşlarının bizimle iş birliği yapması gerekiyor. Bu bağlamda sesimizi duyurmamızı sağlayan Basım Dünyası dergisi çalışanlarına teşekkürü bir borç biliyoruz.

 


Matbaa Kulübü Başkanları

Gökçe Nur ASLAN      2013-2011

Yunus Emre AYDIN    2011-2010

Dilek KOLTUK            2010-2009

Hakan ÖZ                  2009-2008

Tuba GÜLAP              2008-2006

Hüsam Mehmet ÖZENLER       2006-2005

Ahmet Gürgan ÇİLİNGİROĞLU 2003-2002


Bu sayfa Matbaa Eğitimi Bölümü tarafından en son 09.05.2014 11:44:54 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM