Genel Bilgiler

 

MATBAA EĞİTİMİ BÖLÜMÜ

Amacı Meslek liselerinin matbaacılık bölümlerine Teknik Öğretmen yetiştirmek olan Matbaa Eğitimi Bölümü, ilk mezunlarını verdiği 1980 yılından günümüze kadar 1500′e yakın mezun vermişir. Mezunlarımızın bir kısmı öğretmenliği tercih ederek eğitime hizmet verirken, bir kısmı da matbaa sektörümüzde önemli noktalarda görev yapmaktadır. Matbaa Teknik Öğretmeni ihtiyacının çok az olmasından dolayı bölümümüz mezunlarının çok büyük bir bölümü özel sektörde çalışmaktadırlar.

Matbaacılık mesleği ülkemizde tam olarak tanınmamaktadır. Bir çok kişi matbaacılık mesleğinin tarihi filimlerde gösterildiği gibi veya tarih kitaplarında Gutenberg ve İbrahim Müteferrika’dan bahsedilirken kurşun harfler kullanılarak icra edilen bir meslek olduğunu düşünmektedirler. Teknolojinin gelişmesi matbaacılık mesleğini de etkilemiş ve üretimde kullanılan makineler bilgisayar kontrollü hale gelmiştir. Geçmiş yıllarda üniversitelerin matbaacılık bölümlerini çoğunlukla erkek öğrenciler tercih ederken bugün sınıfların neredeyse yarısı bayan öğrencilerden oluşmaktadır.

Matbaa Sektöründe eğitimli eleman sıkıntısı oldukça fazladır. Bu nedenle öğrencilerimizin bazıları daha mezun olmadan iş sahibi olabilmektedirler. İşini seven ve öğrencilik yıllarında kendini geliştirebilen hiç bir mezunumuz işsiz kalmamaktadır.


Bu sayfa Matbaa Eğitimi Bölümü tarafından en son 09.05.2014 11:39:49 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM