Kurs ve Danışmanlıklar

 

 Matbaacılık Kursu

Matbaacılık ile ilgili teknik konuları kapsayan bu kurs 6 veya 12 saat olarak hazırlanmaktadır. Kursu almak isteyen firma ile görüşülerek ihtiyaçlar belirlenir ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda kurs içeriği oluşturulur. Kararlaştırılan günlerde firmaya gidilerek eğitim verilir. Eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olanlara sertifika verilir.
Eğitimler;
Baskı öncesi, Renk, Ofset baskı, flekso baskı, Karton Ambalaj Üretimi, Etiket üretimi, Kalite kontrol gibi konuları kapsamaktadır.

Renk Yönetimi Kursu
Bu kurs bölümün bünyesinde bulunan “GretagMacbeth Renk ve Kalite Laboratuarı” imkanları kullanılarak verilmektedir. Kursun süresi iki tam gün ve hafta sonu olarak planlanmıştır. İlk günün yarısında teori eğitimi verilmekte, kalan birbuçuk gün ise uygulama yapılmaktadır.

Toplam dokuz kursiyerin katılımıyla gerçekleştirilen kurslarda dört eğitmen görev almaktadır. Kursiyerler üç kiişiden oluşan üç gruba ayrılarak uygulamaları gerçekleştirmektedirler. Kurs sırasında ölçüm ve profil oluşturmak için GretagMacbeth EyeOne, Eyeone Display, Specto Lino – Scan, ProfileMaker, D19C baskı densitometresi, IC Plate kalıp densitometresi ve SpectroEye kullanılmaktadır. PC ve Mac bilgisayarlarda EIZO monitörler kullanılarak ekran kalibrasyonları ve baskı simülasyonları yapılmaktadır. Dijital prova olarak EFI, GMG ve Proof Gate dijital prova RIP lerinden birisi ve Epson 4800 kullanılmaktadır.

Uygulama eğitimde baskı densitometresi kullanımı, monitör kalibrasyonu ve monitör profili oluluşturulması, tarayıcı profilinin hazırlanması, PhotoShop programında baskı simülasyonu, test baskısı için sayfanın hazırlanmas, baskı profilinin hazırlanması, dijital prova cihazının linerizasyonu ve prova çıkışların alınması işlemleri yapılmaktadır.
Eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olanlara sertifika verilir.

Teknik Danışmanlık Hizmetleri
Bölümümüz, ofset baskı sistemi için ISO 12647-2 standardına uyum ve Renk Yönetim Sistemi için danışmanlık hizmetleri vermektedir.


Bu sayfa Matbaa Eğitimi Bölümü tarafından en son 09.05.2014 11:40:13 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM